o nas
o nas
Jesteśmy grupą fotografów z Górnego, Dolnego Śląska oraz Warszawy. Profesjonalistów i amatorów- ale zawsze miłośników „rysowania światłem”. Wśród nas są wybitni fotoreporterzy, nauczyciele fotografii jak i początkujący pasjonaci. W czasach, gdy dosłownie każdy robi zdjęcia- choćby telefonem- staramy się doskonalić jednocześnie przekazując swoją wiedzę i doświadczenia. Robimy to, bo realizacja swoich pasji zawsze jest przyjemnością . Witamy Was na naszej nowej stronie…
Bogdan Kułakowski
Członek Zarządu Stowarzyszenia Pozytyw. Fotoreporter z długoletnim doświadczeniem. Pracował m. in w tygodniku Panorama, Dziennik Zachodni. Obecnie pracuje jako wolny strzelec dla agencji fotograficznych oraz tygodników ogólnopolskich. Prowadzi szkolenia w zakresie fotografii dokumentalnej i fotoreportażu. Laureat licznych nagród, zdobywca wyróżnienia w konkursie World Press Photo. Autor zdjecia publikowanego w „100 najważniejszych zdjęciach świata”.
Tomasz Zdulski
Prezes Stowarzyszenia Pozytyw. Robi zdjęcia właściwie od zawsze, choć z różnym natężeniem. Fotografię traktuje czysto hobbystycznie, raczej jako sposób widzenia świata, niż zarobkowania. Jego mottem jest: „Czasem focę, bo lubię”. Prezentował swoje zdjęcia na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Miłośnik kotów, lasu i dobrej kuchni.
Piotr Wojtowicz
Członek Zarządu Stowarzyszenia Pozytyw. Z fotografią związany od wielu lat, samouk, następnie absolwent szkoły fotograficznej POZYTYW. Miłośnik tradycyjnej fotografii czarno-białej. Kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych, pierwsze miejsce w konkursie Digital Camera Polska w kategorii “fotostylizacja”. Strona: www.fotowojtowicz.com
Marcin Liberski
Członek Zarządu Stowarzyszenia. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wydział filologiczny; Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy); Uniwersytetu Zielenogórskiego, wydział artystyczny. Zawodowo zajmuje się fotografią komercyjną oraz pracuje jako nauczyciel fotografii w Technikum Fotograficznym w Katowicach.
Adam Stawowczyk
Absolwent Policealnego Studium Fotograficznego w Katowicach. Ma w swoim dorobku wykonywanie zdjęć do celów reklamowych i wydawniczych. Obecnie realizuje własne pomysły i projekty fotograficzne. Wykorzystuje techniki szlachetne, fotografię tradycyjną i cyfrową. Szczególnie interesuje go fotografia portretowa, krajobraz przemysłowy.
Witold Cichocki
Absolwent Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego, wydział artystyczny. Ekspert w dziedzinie tradycyjnych technik zdjęciowych, na co dzień zajmuje się fotografią czarno – białą i realizuje własne, autorskie projekty. Zawodowo pracuje jako nauczyciel fotografii w Technikum Fotograficznym w Katowicach.
Beata Król
Fotografię z nieokiełznaną pazernością zgłębia od kilku lat. Traktuje ją jako odskocznie i równocześnie napęd codzienności życia.
Fotografia to jej pasja, dająca możliwość tworzenia, kreowania i eksperymentowania. Wykształcona w zupełnie innym kierunku niż pracuje zawodowo i totalnie różnie od fotografii. Szaleje na motocyklu. Absolwentka kursu fotografii kreatywnej w Katowicach
Witold Trólka
Karolina Sałajczyk
Jak pisze o sobie: Jestem zakopianką z urodzenia, katowiczanką z zamieszkania. Z zawodu pianistką, z pasji fotografem. Najbliższą dla mnie formą przekazu jest reportaż oraz dokument ukazujący człowieka i jego emocje. W swoich fotografiach często rezygnuję z barw na rzecz monochromatyki. Ukończyłam Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Fotograficzne Studium Policealne „Fotoedukacja” w Katowicach oraz kursy filmowania i montażu w Akademii Fotografii w Warszawie.
Strona autorska: https://karolinakcp.wixsite.com/karo-studio
Anna Gozdek
Absolwentka Policealnego Studium Fotograficznego w Katowicach jak również Kursu Fotografii Kreatywnej. Fotografią zajmuje się hobbystycznie od kilku lat. Interesuje się głównie portretem, czasem krajobrazem. Kocha zwierzątka wszelkiej maści, ma cztery koty (liczba kotów w posiadaniu ulega zmianie co jakiś czas). Jej największe osiągnięcie to publikacja zdjęcia w albumie “Polska Jest Niezwykła” Wydawnictwa Demart.
Anna Gładysz
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydziału Tkaniny i Ubioru o specjalności projektowanie biżuterii. Fotografią pasjonuje się od dawna, fotografuje od niedawna. Kiedyś na pytanie „co zabrałabyś ze sobą na bezludną wyspę” bez zastanowienia odpowiedziała: aparat fotograficzny.
Zuzanna Sawińska
Studentka. Interesuje się fotografią reportażową, nauką języków obcych, jazdą konną, literaturą, filmem, jazdą na deskorolce, turystyką górską. Fotografuje od połowy 2013 roku.
Natalia Loch
Jestem fotografką – portrecistką, od urodzenia mieszkającą w Zabrzu. Samouk. Głęboka emocja, stan wyciszenia, niedopowiedzenie, tajemnica, symbolika, historia oraz najistotniejsza – treść, bardziej lub mniej oczywista, schowana gdzieś w kadrze. Staram się, aby te wyrazy funkcjonowały w mojej fotografii. Lubię czarnobiel oraz paletę szarości. Często fotograficznie niełatwo jest dogonić swoje wyobrażenie, dlatego też to co rodzi się w głowie przekładam na fotografię sama (własnoręcznie wykonuję nakrycia głowy, zajmuję się makijażem, włosami oraz stylizacją).
Stanisław Jakubowski
Członek honorowy Stowarzyszenia. Wybitny śląski fotoreporter. Pierwszy polski zdobywca złotego medalu World Press Photo w dziedzinie reportażu. Laureat licznych polskich i międzynarodowych konkursów fotografii prasowej. Dokumentował m.in. akcję ratowniczą w kopalni „Gen. Zawadzki”, uratowanie Alojzego Piontka, pożar w rafinerii Czechowice-Dziedzice, pożar lasów w Rudach Raciborskich, pierwszy w Polsce przeszczep serca dokonany przez Zbigniewa Religę, strajki w roku 1980.
Karolina Pająk
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wydział filologiczny oraz policealnej szkoły Fotoedukacja. Fotografuje od czasów liceum. Wszystko zaczęło się od siemianowickich meczów hokeja, a skończyło na szeroko pojętym reportażu i architekturze. Poza fotografią interesuje się technologią oraz motoryzacją.
Strona autorska: http://pajakkaroline.tumblr.com/
Alina Związek
Pochodzi z małej miejscowości koło Wieliczki. W wieku 5 lat dostałą od ojca pierwszy aparat i tak rozpoczęła swoją przygodę z fotografią. Od trzech lat mieszka na Śląsku, gdzie kształci się w tym kierunku. Interesuje się reporterką i dąży do tego, aby zająć się nią zawodowo. Pasjonują ją również film, literatura i grafika w których także próbuje swoich sił. Jednak- jak mówi- „nic nie pobije fotografii, która jest mi zdecydowanie najbliższa”.
MAREK JANICKI
Legendarny autor zdjęć z pacyfikacji Kopalni Wujek z 16. 12.1981. Jego zdjęcia wstrząsnęły w stanie wojennym świadomością Polaków i były znane na całym świecie. Fotograf amator, członek Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.
PIOTR JAXA-KWIATKOWSKI
Piotr Jaxa – Kwiatkowski operator filmowy i fotograf, absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie. Jego filmy były pokazywane i zdobywały nagrody m. in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie.
Członek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Operatorów (SCS), w 2009 został uhonorowany szwajcarska nagrodą Lohn-Ammannsegg za całokształt twórczości.
Od 2013 członek Szwajcarskiej Akademii Filmowej.
Prowadzi miedzynarodowe seminaria i warsztaty operatorskie w instytucjach takich jak FOCAL, ZHdK (Zurych), HEAD (Genewa) czy CEPV (Vevey), Innsbruck Film Campus.
Jednocześnie pracuje jako niezależny fotograf, specjalizujący się w fotografii z planu filmowego oraz fotografii wydawniczej. Ma na swoim koncie wiele publikacji w rożnych mediach w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach.
Wieńcząc swoja współpracę filmowa i fotograficzną z Krzysztofem Kieślowskim na planie trylogii “Trzy Kolory” („Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”), przygotował wystawę zdjęć „Remembering Krzysztof”, która podróżuje po świecie od 1994 roku (ponad 25 pokazów w 15 krajach).
Jest autorem albumow fotograficznych: „L’esprit de Genève” (1988), „Oh! Barcelone” (1992) oraz „Poschiavo, un mondo di valle” (1998).
Od 1995 roku pracuje nad swoim autorskim projektem książki i wystawy fotograficznej zatytułowanej “Cinematographers” – jest to kolekcja portretów operatorów filmowych z całego świata. Do tej pory sfotografowal 129 artystów kina z 24 krajów na 4 kontynentach.
Piotr Jaxa – Kwiatkowski po 36 latach życia w Szwajcarii od stycznia 2019 roku mieszka w Warszawie.
Piotr Jaxa, SCS
cinematographer & photographer
piotr@jaxa.com
www.jaxa.com